Rosja bez Euro. Jest zakaz UE

BRUKSELA, 2 marca 2022. /TASS/. Unia Europejska zakazała sprzedaży, dostaw, eksportu do Rosji euro, a także inwestowania w projekty finansowane wspólnie z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich. Odpowiednie przepisy zostały opublikowane w środę w Dzienniku Urzędowym UE.

„Rada UE zakazała inwestowania, uczestniczenia lub innego wkładu w przyszłe projekty finansowane wspólnie z Rosyjskim Funduszem Inwestycji Bezpośrednich. Rada zakazała sprzedaży, dostarczania, przekazywania lub eksportu banknotów denominowanych w euro do Rosji lub do jakichkolwiek osób fizycznych lub prawnych, organizacji lub organów w Rosji, w tym rządu i Banku Centralnego Rosji.

Jednocześnie, jak wyjaśniono w „Dzienniku Urzędowym UE”, że dozwolone jest używanie banknotów euro przez osoby przybywające do Rosji, a także przez misje dyplomatyczne i organizacje międzynarodowe posiadające immunitet prawny.

24 lutego prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił specjalną operację wojskową na Ukrainie w odpowiedzi na apel przywódców republik Donbasu o pomoc. Podkreślił, że w planach Moskwy nie ma okupacji ukraińskich terytoriów, celem jest demilitaryzacja i denazyfikacja kraju. Następnie USA, UE, Wielka Brytania, a także szereg innych państw ogłosiły, że nakładają sankcje na rosyjskie osoby fizyczne i prawne.

 

Facebook Comments

Related posts