Dlaczego czcimy Konstytucję 3 Maja czyli Co łączy Pierwsza i Trzecią Rzeczpospolitą? W. Bernacki

Konstytucja 3 Maja jest od lat czczona przez Polaków. Dlaczego właściwie o niej pamiętamy? Jakie są podobieństwa pomiędzy Polską, która uchwalała tę Konstytucję, a dzisiejszą Polską, czyli Pierwszą i Trzecią Rzeczpospolitą?

Na te i inne pytania odpowiadał prof. Włodzimierz Bernacki, który jest historykiem na Uniwersytecie Jagiellońskim, a jednocześnie posłem na Sejm VII i VIII kadencji. Pytania zadawali: Maciej Kwaśniewski i Władysław Tyrański redaktor naczelny gazety “Wiadomości Gminne Czernichowskie”.

Konstytucja 3 MajaKonstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku, a więc 228 lat temu. Spotkanie, które odbyło się 29 kwietnia 2019 w Rybnej, w gminie Czernichów. Zorganizowała je redakcja gazety “Wiadomości Gminne Czernichowskie“.

Dodatkową atrakcją spotkania była degustacja białego i czerwonego wina z lokalnej WINNICY ZAGRABIE z Rybnej z okazji narodowego święta. To tylko przedsmak odświętnej „biało-czerwonej degustacji”, jaką WINNICA ZAGRABIE zapowiada w Rybnej na tegoroczne Święto 3 Maja.

 

Inny wykład prof. Włodzimierza Bernackiego możecie zobaczyć tutaj.

 

Facebook Comments

Related posts