Dyrdymały Michała Pierzchały

Osoba bardzo publiczna Michał Pierzchała, znany w Czernichowie z tego, że kandydował na urząd wójta, a jeszcze bardziej z tego, że pojawił się jako jedyny kandydat na przesłuchaniu zorganizowanym przez radnych. Radni ze sobie znanego powodu chcieli przesłuchiwać kolejno każdego kandydata, ale im nie wyszło i przesłuchali tylko Pierzchałę. Wynikiem tego przesłuchania było poparcie kandydata Pierzchały i czynne działanie na rzecz wybrania go na wójta przez większości radnych. Jednak misterny plan runął. Wyborcy Pierzchały nie chcieli.

Po tym jak w 2020 roku podlizywał się radnym, pan Michał postanowił podlizać się nieco swojemu szefowi. Pierzchała pracuje w Departamencie Infrastruktury Drogowej i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Małopolskiego. Jego przełożonym jest Łukasz Smółka Wicemarszałek Województwa Małopolskiego. I oto na profilu publicznym pana Pierzchały możemy przeczytać, że to „Dzięki wsparciu m.in. Urzędu Marszałkowskiego oraz zaangażowaniu Wicemarszałka Łukasz Smółka, OSP w Wołowicach zakupiła nowy samochód bojowy, służący do wspomagania akcji gaśniczych oraz ratunkowych.”.  Nie jestem przekonany o tym, czy wicemarszałek lubi ten rodzaj wazeliniarstwa. Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego oczywiście spory wkład w sfinansowanie tego auta ma, ale nie był jedynym fundatorem, a „m.in.” to za mało, żeby oddać wkład poszczególnych osób i instytucji w tę inicjatywę.

W środę, 10 listopada 2021 Ochotnicza Straż Pożarna w Wołowicach odebrała swój nowy pojazd bojowy Ford Transit z napędem na 4 koła. Należy wspomnieć, że głównymi sponsorami tego samochodu są mieszkańcy Wołowic. To oni od kilku lat składali się na ten pojazd przekazując pieniądze w czasie corocznej kolędy, w czasie roznoszenia kalendarzy oraz pamiątkowych cegiełek. Mieszkańcy oddawali również bardzo duże ilości złomu, który strażacy przez kilka weekendów zawozili do skupu uzyskując dodatkowe fundusze. Strażacy z Wołowic w ten sposób zebrali ponad 80 tys. złotych. Kolejnym źródłem finansowania zakupu auta była pożyczka z gminy w wysokości około 60 tys. złotych, którą OSP będzie musiała spłacić do końca roku. 45 378,95 zł. pochodzi z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie

W uchwale Rady Gminy Czernichów z dnia 30 sierpnia 2021 r. przeczytać możemy, że udzielono zgody na dotację na zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego w wysokości 70 tys. zł, w tym  w wysokości 30 tys. jako środki pochodzące z dotacji Województwa Małopolskiego. Pozostałe 40 tys. pochodziły z funduszu sołeckiego Sołectwa Wołowice.  3 tys. złotych przekazało Nadleśnictwo Krzeszowice.

Ostatnie zdanie wpisu pana Pierzchały sugeruje, że i on sam miał coś wspólnego z „ogromem pracy” poprzedzającym zakup samochodu dla OSP Wołowice. Nic jednak na ten temat nie wiadomo.

Panu Pierzchale należy się przypomnienie z klasyki literatury polskiej, którą wypada znać i warto stosować: „Znaj proporcjum, mocium panie”

Marek Czapla

Facebook Comments

Related posts