Nagroda „Pozłacany Burak” przyznana za „CERTYFIKAT MŁODEGO PATRIOTY”

„Radne Czernichowa” czyli Bożena Dudek i Katarzyna Zabagło pierwszy raz zabłysnęły, gdy za pomocą bilokacji były jednocześnie na posiedzeniu komisji i na spotkaniu z mieszkańcami. Zdarzyło się to 26 lipca 2017 r. podczas wspólnego posiedzenia Komisji Inwestycji i Rozwoju oraz Komisji Budżetu i Finansów. Radne podpisały listy obecności na posiedzeniu komisji, a jednocześnie objawiły się na spotkaniu z mieszkańcami, którzy protestowali z sprawie biogazowni. ( O sprawie napisał Dziennik Polski ).

Certyfikat Młodego PatriotyRadne Czernichowa niczym gwiazda podwójna postanowiły ponownie rozbłysnąć w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dokładnie 11 listopada 2021 roku. Tym razem Bożena Dudek i Katarzyna Zabagło wymyśliły, że będą wydawać „CERTYFIKAT MŁODEGO PATRIOTY”. Jak można wywnioskować z samego certyfikatu, aby go otrzymać trzeba było aktywnie uczestniczyć w spotkaniu z cyklu „KTO TY JESTEŚ, POLAK MAŁY”. W tym roku spotkanie to polegało na spacerze edukacyjnym po Czernichowie, które prowadził historyk Piotr Kapusta. Wszystko szło dobrze dopóki nie pojawiły się certyfikaty, które postawiły panie radne w roli osób decydujących o tym, kto patriotą jest, a kto nie jest.

Obie radne, to nauczycielki, które z dziećmi mają do czynienia codziennie. Od nauczyciela można by oczekiwać, że będzie raczej integrował dzieci wokół idei patriotyzmu, niż dzielił na tych, którzy otrzymali certyfikat, czyli patriotów i innych, w ostateczności patriotów o randze mniejszej, bo bez certyfikatu.  Działanie radnych wpaja latorośli przekonanie, że Polska to taka kraina, gdzie wszystko, nawet patriotyzm, musi być potwierdzone certyfikatem. Czy one robią to z głupoty, z potrzeby zaspokojenia swojej pychy, czy też z premedytacją wykorzystują dzieci do budowania swojej pozycji politycznej? Możliwe też jest, że wszystkie te powody tworzą tę gwiezdną materię, która raz po raz powoduje takie rozbłyski. W uformowanym układzie planetarnym gwiazdy podwójnej można zaobserwować orbitujące ciała niebieskie, które wprawdzie świecą, ale jest to światło odbite. I tak na licznych fotografiach ze spotkania z cyklu „KTO TY JESTEŚ, POLAK MAŁY” można zauważyć orbitującą wokół podwójnej gwiazdy byłą kandydatkę na wójta wraz z okrążającym ją księżycem. Można też zauważyć inną gwiazdę, która też potrafi zabłysnąć nawet na tle dziennego nieba. Gwiazda ta akurat zbliżyła się do układu. Ale czy w nim pozostanie?

Łódź 22.07.1958 r., Święto Odrodzenia Polski. Tow. “Wiesław” podczas spotkania z obywatelami, fot. Lucjan Fogiel

Już w epoce PRL politycy wiedzieli, że lud prędzej kupi bajkę o dobrym człowieku, gdy zobaczy go na fotografii otoczonego dziećmi. Tradycja ta przetrwała do czasów współczesnych, tak jak fotografowanie się na tle powiewających flag. Czy jeszcze lud to kupi? Nie wiem. Ja ze swojej strony, za wymyślenie i wprowadzenie w życie „CERTYFIKATU MŁODEGO PATRIOTY” przyznaję obu paniom radnym, Bożenie Dudek i Katarzynie Zabagło, ex aequo, nagrodę „Pozłacany Burak”.

Marek Czapla

Facebook Comments

Related posts