11 lipca „Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian ” – zbieranie podpisów w Krakowie

43wsejmieW Krakowie ruszyła akcja zbierania podpisów poparcia dla obywatelskiego projektu ustawy o ustanowieniu przez Sejm 11 lipca Dniem Pamięci Męczeństwa Kresowian.

Listy do do podpisania znajdują się w Księgarni Gazety Polskiej przy ulicy Jagiellońskiej 11. Wszystkich prosimy o składanie swoich podpisów i poparcie tej inicjatywy. Ustanowienie takiego święta utrudni zamiatanie spraw kresowych pod dywan.

 

W latach 1939-1947 faszystowska Ukraińska Powstańcza Armia(UPA) i Organizacja Ukraińskich Nacjonalistów, na czele z największym zbrodniarzem tamtego czasu, Stepanem BANDERĄ wymordowały około 200 tys. Polaków. To było zaplanowane ludobójstwo, którego ofiarami byli przede wszystkim cywile. Systemowo i w bestialski sposób mordowano ludzi bezbronnych także starców, kobiety, a nawet dzieci i niemowlęta. Nie możemy o nich zapomnieć. Nie możemy pozwolić, aby przyszłe pokolenia nie znały tej dla niektórych niewygodnej części historii.

11 lipca 2013 r. minie 70-ta rocznica tej zbrodni, rocznica Krwawej Niedzieli kiedy to przez polskie Kresy przelała się kulminacyjna fala zbrodni.

„11 lipca 2012 roku minęła kolejna, 69 rocznica” Krwawej Niedzieli” na Wołyniu, kiedy to formacje OUN-UPA, wspierane przez „czerń”, czyli podjudzonych chłopów, wymordowały w czasie nabożeństw w kościołach rzymskokatolickich tysiące Polaków. W następnych miesiącach fala zbrodni ogarnęła także województwa stanisławowskie, tarnopolskie, lwowskie i lubelskie. Tutaj także banderowców wspierała okoliczna ludność ukraińska mordując Polaków przy pomocy narzędzi gospodarskich jak siekiery, motyki, kosy czy piły do ciecia drewna. Czynili to zadając tortury nie znane w cywilizowanym świecie. „

11lipca1943.wolyn.org

Projekt ustawy znajduje się tu: http://11lipca1943.wolyn.org/index.php?option=com_content&view=article&id=3&Itemid=103

 

 

Facebook Comments

Related posts