Ocenić pracę szkoły i nauczyciela – dr Jerzy Lackowski


[adrotate group=”9″]

Wykład dr Jerzego Lackowskiego Rynkowe reformy szansą dla polskiej edukacji
17 kwietnia 2012, Kraków
Organizatorzy: Oddział Krakowski Kongresu Nowej Prawicy i “Stowarzyszenie Na Rzecz Wolnego Handlu”

Jaka jest strategia aby przeprowadzić tą reformę aby tym nauczycielom, którzy chcą uczyć, którzy chcą być dobrzy, aby oni to zrozumieli. Ja widzę teraz, że każda nowa reforma to jest nowa biurokracja i wszyscy się boją jak czegokolwiek nowego. Jak dotrzeć do nauczycieli aby podzielić środowisko nauczycieli na dobrych i na słabych?

Podzielić z zewnątrz my nie możemy. Pierwsza rzecz jest taka,że należałoby spokojnie ludziom pokazać to na jakiej zasadzie byliby oceniani. Trzeba by zrobić uczciwą dyskusję. Dzisiaj jest internet, jest sieć i można uczciwie rozmawiać. Pokazujemy system. To jest system oceny waszej pracy, to jest system oceny szkoły. Następnie trzeba stworzyć odpowiedni system oceny, agencje i tak dalej. To wszystko powinno być niezależne. I następnie można by na początku zrobić w taki sposób; tworzymy mechanizm czarterowania szkół i one w ten system wchodzą od razu, kto chce zaryzykować wchodzi. I myślę, że wtedy ludzie by zobaczyli, że w tych szkołach elastycznych, działających na podstawie elastycznego rynku pracy, ci którzy naprawdę są dobrzy, naprawdę świetnie zarabiają i wtedy zaczęło by się tworzyć naturalne wsparcie. A jeżeli z zewnątrz pojawiły by się odpowiednie rozwiązania prawne to ja sądzę, że to by zadziałało. Oczywiście nie zadziałałoby w przeciągu 5 lat, bo to jest długi proces.

W dniu dzisiejszym dobrym nauczycielem nie jest ten niestety, który rzeczywiście uczy myśleć, tylko ten, który pięknie wypełnia zestawienia i te wszystkie frekwencje w dziennikach i który uczy dobrze wypełniać krzyżyki w testach standaryzowanych.

Definicja określenia dobrego nauczyciela, to studentom często mówię, nie wiem czy to ich nie frustruje. Dobry nauczyciel to jest ktoś kogo przez pierwsze 5 – 7 lat życie szkolne mocno poobija. To jest dobry nauczyciel w Polsce, tak się można sprawdzić.

Facebook Comments

Related posts