II rocznica pogrzebu pary prezydenckiej na Wawelu – Adam Kalita


[adrotate group=”9″]

18 kwietnai 2012

Obchody II rocznicy pochowania pary prezydenckiej na Wawelu rozpoczęły się konferencją pt “Jak być niezłomnym w dzisiejszej Polsce”. Konferencja rozpoczęła się o godzinie 12:45 w Filharmonii Krakowskiej. Głos zabrali między innymi: Jarosław Kaczyński, Ewa Stankiewicz, Andrzej Nowak, a także Adam Kalita.

Szanowni państwo to był szczególny dzień w moim życiu 10 kwietnia 2010 roku, kiedy wcześnie rano dowiedziałem się o tej tragedii. Wtedy pomyślałem o paru faktach, które tu w Krakowie, a jestem mieszkańcem Krakowa, tu historia jest dokoła nas, przypomniałem sobie pana prezydenta Lecha Kaczyńskiego w grudniu. Pomyślałem sobie, że to był niezłomny prezydent. Przypomniałem sobie także prezydenta Kaczorowskiego, który był dla nas wzorem i ucieleśnieniem takiego marzenia o niepodległej Polsce w latach 80-tych. Przypomniałem sobie o moich przyjaciołach i profesorach o Januszu Kurtyce, o Mirosławie Dzielskim o tu siedzących profesorach Legutce i Terleckim. To byli ludzie, którzy kształtowali to nasze pokolenie, z lat 80-tych.

I stąd wtedy byłem przekonany, że muszę pojechać do Smoleńska. Tak się złożyło, że wspólnie z Zuzanną Kurtyką udało nam się zorganizować ten wyjazd. Jak państwo wiedzą wierciliśmy tam tablicę pamiątkową i ufundowany przez Polonię smoleńską krzyż. Krzyż do dzisiaj stoi a niestety ta tablica wróciła do Polski, zdjęta przez Rosjan. Wiem, że 2 i 3 znajdzie swoje miejsce w klasztorze w Częstochowie.

Pan poseł wspomniał także o ostatnich naszych działaniach tu w Krakowie, czyli rozpoczęcia protestu głodowego. Ja tu chcę podkreślić rolę nie tylko byłych działaczy Solidarności, widzę tu na sali legendy Solidarności, to też dzięki nim dzisiaj byliśmy w stanie ten protest rozpocząć i go kontynuować do dzisiaj, ale to jest też miejsce żeby powiedzieć otwarcie, że bez wsparcia jakiego udzielił nam pan prezes Jarosław Kaczyński oraz bez przybycia pana marszałka Marka Kuchcińskiego nie rozerwalibyśmy blokady medialnej jaka była wokół tego protestu.

Facebook Comments

Related posts