Pomocnicy rewolucji bolszewickiej budują w Polsce elektrownię atomową

Piętnastego grudnia 2022 Spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała umowę o zasadach współpracy ze spółką Westinghouse Electric Company, której technologię AP tysiąc Rząd RP wybrał dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej.

Umowa określa główne zasady, jak i kolejne kroki biznesowe, które zostaną podjęte przez strony w 2023 roku. Umowa wyznacza kluczowe zadania do realizacji. Kolejnym krokiem będzie podpisanie przez spółki w 2023 roku umowy na projektowanie elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu. Dla elektrowni wybrano lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo, w województwie Pomorskim. Obiekt ma składać się z trzech reaktorów o łącznej mocy do trzech tysięcy siedmiuset pięćdziesięciu megawatów.

To kluczowy filar naszych stosunków bilateralnych, który zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne przy jednoczesnej redukcji emisji” – mówi Mark Brzezinski ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce. Polski rząd szacuje koszt budowy pierwszej elektrowni jądrowej na sto miliardów złotych.

Spółka Westinghouse tradycjami sięga 1886 roku. Została założona przez inżyniera, wynalazcę, producenta i finansistę George’a Westinghouse’a. Początkowo miała siedzibę przy 120 Broarway, gdzie mieściły się firmy związane z największymi finansistami takimi jak J P Morgan, sprzymierzone interesy finansowe zwłaszcza rodzin Rockefellerów i DU PONT. Tu mieścił się Bank Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku oraz kontrolowana przez Morgana American International Corporation. To od tych osób i firm płynęło wsparcie dla rewolucji bolszewickiej jeszcze przed tysiąc dziewięćset siedemnastym rokiem. Anthony Saton w książce „Wall Street a Rewolucja bolszewicka” pisze, że Charles R. Crane, organizator filii Westinghouse w Rosji, był zaangażowany we wsparcie pierwszej i drugiej fazy rewolucji bolszewickiej. W 1920 roku Westinghouse prowadziła fabrykę w Rosji zwolnioną z nacjonalizacji.

FOXNEWS w artykule prasowym z trzydziestego października 2022 podaje:

Premier Mateusz Morawiecki powiedział na Twitterze, że Polska zastosuje „niezawodną, bezpieczną technologię” firmy Westinghouse Electric Company dla elektrowni na Pomorzu w pobliżu wybrzeża Morza Bałtyckiego. Silny sojusz polsko-amerykański “gwarantuje powodzenie naszych wspólnych inicjatyw” – powiedział Morawiecki.

Sekretarz energii USA Jennifer Granholm powiedziała, że projekt stworzy lub utrzyma ponad sto tysięcy miejsc pracy dla amerykańskich pracowników. „To ogromny krok we wzmacnianiu naszych relacji z Polską w celu stworzenia bezpieczeństwa energetycznego dla przyszłych pokoleń” – powiedziała Granholm.

Pod koniec października w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Południowej, Lee Chang-Yanga, polskie spółki PGE i ZE PAK oraz koreański Korea Hydro i Nuclear Power podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Koninie drugiej elektrowni jądrowej w Polsce na bazie koreańskiej technologii. Wstępny plan ma być gotowy w 2022 r.

Jak dowiadujemy się z FOXNEWS Westinghouse złożył pozew do sądu federalnego, aby zablokować potencjalną transakcję Korea Hydro i Nuclear Power na sprzedaż reaktorów do Polski.

Wydaje się, że na wall street zapadły już decyzje. Polacy wybudują obie elektrownie w amerykańskiej technologii Westinghouse.

Facebook Comments

Related posts