Czernichów-gmina najlepsza ze wszystkich

Myślałem, że czernichowską władzę ludową należy już spisać na straty, bo w żadnej dziedzinie swojej działalności nie potrafi wznieść się powyżej koniecznego minimum. Często – gęsto nawet tego minimum nie osiąga. Jako powód takiej sytuacji podaje się ludności tubylczej trudną sytuację finansową. Lata mijają, a oczyszczalnia w Przegini Duchownej cuchnie na całą okolicę i zatruwa potok Rudno po staremu. Lata mijają, a przysiółek Machaczki nadal bez wodociągu.  Szumnie zapowiadana kontynuacja budowy szkoły w Czernichowie spełzła na niczym, a wystające z ziemi fragmenty murów stały się swoistym pomnikiem czernichowskiej władzy. Pomniki w naszym kraju cieszą się specjalną ochroną, więc już szkoły się z tego zrobić nie da. Może za jakiś czas uda się wpisać ten pomnik na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO?

Co w takim razie dobrze wychodzi czernichowskiej władzy ludowej? W jednej dziedzinie władza ta może świecić przykładem i jest niewątpliwie niedoścignionym faworytem na mapie Polski, a może nawet Europy.  Najlepiej czernichowskiej władzy ludowej wychodzi robienie zdjęć i publikowanie ich na dużym portalu społecznościowym. Publikowane są setki, albo tysiące zdjęć ukazujących obchody, rocznice, krzaki, asfalt, konkursy, mecze… Z dzisiejszych ( 11 listopada 2022 ) obchodów Narodowego Święta Niepodległości Gmina Czernichów opublikowała 300 ( słownie: trzysta ) zdjęć.  Urokliwy album zatytułowany „Jesień w Czernichowie” – 43 zdjęcia. Małopolski Festiwal Smaku 2022 na Błoniach Czernichowskich – 208 zdjęć. Parafiada w Rusocicach – 92 zdjęcia. I Turniej Szachowy o Puchar Wójta Gminy Czernichów – 157 zdjęć. Sołeckie dożynki w Czułówku – 81 zdjęć. XXIII Ogólnopolski Spływ Kajakowy Wisłą – 143 + 53 zdjęcia. Dożynki sołeckie w Rybnej – 83 zdjęcia. Uroczystość poświęcenia i przekazania samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP w Nowej Wsi Szlacheckiej – 229 + 30 zdjęć. Otwarcie obwodnicy Rybnej – 131 zdjęć. To przykłady fotograficznej twórczości czernichowskiej ludowej władzy z ostatnich kilku miesięcy. W sumie 1550 zdjęć tylko w większych albumach. Pozostałe albumy, w których było mniej fotografii pominąłem w tym zestawieniu.  Ten niebywały sukces zawdzięczamy gminnym urzędnikom, którzy z wielkim poświęceniem umieszczają zdjęcia w Internecie, by mieszkańcy mieli co oglądać. Tak pracują, że nawet Kraków wypada blado. Kraków PL na miejskim profilu, na dużym portalu społecznościowym zamieścił tylko 53 fotografie z dzisiejszych obchodów Narodowego Święta Niepodległości.

Polityka fotograficzna Urzędu Gminy Czernichów przyćmiła politykę informacyjną, ale to zapewne w dobrej wierze. Na profilu gminnym nie można dowiedzieć się na przykład o sprzedaży gminnych działek. Gmina, która jest w nieustannym kryzysie finansowym nie używa portalu społecznościowego, na którym ma blisko 3,5 tysiąca obserwujących osób do informowania o przetargach na gminne działki. Trochę to dziwne, gdyż pojawienie się takiej informacji w przestrzeni portalu mogłoby skutkować większym zainteresowaniem tymi przetargami. Za tym mogłyby pójść wyższe ceny uzyskane przez gminę ze sprzedaży.  Na przykład taki tajemniczy przetarg na „dzierżawę nieruchomości stanowiącej własność Gminy Czernichów na cele eksploatacji kruszywa w miejscowości Kłokoczyn”. Przetarg ten został ogłoszony 17 maja 2022, ale na próżno szukać o nim informacji na portalu społecznościowym. Z wynikami tego przetargu też jest jakiś kłopot, bo tych nawet w BIP nie mogłem znaleźć, a zaciekawiło mnie to. Wydawać by się mogło, że gminie będzie zależeć na wyższej cenie uzyskanej z dzierżawy, ale widocznie polityka fotograficzna jednak tak mocno weszła, że brak już sił na informację.

Ktoś złośliwy mógłby pomyśleć, że to celowe działanie pokazujące mieszkańcom, że urzędnik coś robi: otwiera, świętuje, uczestniczy, a nawet przyrodę zauważy, ale konkrety są tylko dla tych, którzy się pofatygują na stronę www urzędu i poświęcą trochę czasu na wygrzebanie informacji z zakamarów. Dlaczego gminnym urzędnikom nie zależy na podawaniu użytecznych informacji na portalu społecznościowym? Tego z całkowitą pewnością stwierdzić nie można, ale ktoś zupełnie niedobry mógłby powiedzieć, że chodzi o pieniądze, ale nie te dla gminy, a bardziej o te, które zarobił ktoś inny na mieniu gminnym i podzielił się z kim trzeba. Tak to oględnie nazwę z ostrożności procesowej.  Przyczyna oczywiście może być inna. Może po prostu komuś się nie chciało, albo urzędnicy jeszcze tego nie wymyślili. Jednak trudno w to uwierzyć. Urząd jak chce, to potrafi. Przykładem mogą być pieski do adopcji, które pojawiły się na gminnym profilu 14 września 2022. Post z pieskami został udostępniony 32 razy i podobnego efektu można by się spodziewać w przypadku sprzedaży gminnych działek, przetargów itp.  Na to jednak nie ma urzędniczej zgody, gdyż nie dla psa kiełbasa.

W kontekście kiełbasy warto przypomnieć, że w październiku 2021 Danuta Filipowicz Wójt Gminy Czernichów ogłosiła wprowadzenie w Urzędzie Gminy Czernichów „Polityki Antykorupcyjnej”. Ktoś to jeszcze pamięta? Czy ta „polityka” została już wprowadzona? Działa już? Znów jakiś złośliwiec powie, że Filipowicz jak zwykle potknęła się o własne nogi.

Mieszkańcy gminy i wyborcy niech tymczasem oglądają tysiące zdjęć i cieszą się fotograficzną nadaktywnością czernichowskiej władzy ludowej. Od tego wprawdzie żadne sprawy się nie rozwiązują, ale samopoczucie się poprawia. Przynajmniej autorom.

Marek Czapla

Facebook Comments

Related posts