Nagrody za szczególne osiągnięcia w pracy dla pracowników UG Czernichów bez wskazywania szczególnych osiągnięć

Pracownikom Urzędu Gminy Czernichów zostały przyznane nagrody okolicznościowe w związku z zakończeniem roku kalendarzowego 2020 za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej. Gdy dotarła do mnie ta informacja, zaciekawiło mnie jakież to osiągnięcia zawodowe poczynili pracownicy urzędu w 2020 roku. W celu zaspokojenia tej ciekawości złożyłem wniosek o udostępnienie informacji publicznej do Urzędu Gminy Czernichów. We wniosku proszę między innymi o „Wykaz pracowników Urzędu Gminy Czernichów, którym zostały przyznane nagrody okolicznościowe w związku z zakończeniem roku kalendarzowego 2020 za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej ze wskazaniem konkretnych szczególnych osiągnięć w pracy zawodowej pracownika Urzędu Gminy Czernichów, za które została przyznana nagroda. W wykazie proszę wskazać stanowisko każdego wymienionego pracownika Urzędu Gminy Czernichów. W przypadku osób nie sprawujących funkcji publicznych można pominąć imię i nazwisko. „

Po prawie dwóch tygodniach napisała do mnie pani wójt Danuta Filipowicz in persona i przesłała mi dwie tabelki.

Jedna z nazwiskami urzędników, stanowiskami oraz kwotami, które otrzymali w ramach „nagrody okolicznościowej w związku z zakończeniem roku kalendarzowego 2020 za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej”. Druga tabelka dotyczy pracowników na stanowiskach pomocniczych i obsługi, czyli takich, którzy urzędnikami nie są. Najciekawszym jednak elementem tego wójciego pisma była pisemna odpowiedź na punkt 3 mojego wniosku. Tu zacytuję go w całości

„Ad.3. W załączeniu przekazuję wykaz pracowników Urzędu Gminy Czernichów, którym zostały przyznane nagrody okolicznościowe w związku z zakończeniem roku kalendarzowego 2020 za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej:

–          stanowiska urzędnicze – załącznik nr 1,

–          stanowiska pomocnicze i obsługi (osoby nie pełniące funkcji publicznych) – załącznik nr 2.

Mając na względzie ochronę dostępu do prywatności osób nie sprawujących funkcji publicznych, a więc osób pełniących zadania pomocowe – np. pomoc administracyjna, pracownik I stopnia wykonujący zadania w ramach robót publicznych, personel sprzątający, kierowca, konserwator itd., w tabeli podano tylko kwoty bez wskazywania stanowisk.

–          osoby nie będące pracownikami na dzień 24 września 2021 roku, którym w 2020 roku zostały przyznane nagrody – wysokość wypłaconych nagród – 5 500,00 zł.

Treść pisma przyznającego pracownikowi nagrodę brzmi: „Na podstawie art. 36 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (t. j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1282) oraz § 9 Regulaminu wynagradzania pracowników Urzędu Gminy Czernichów (zarządzenie nr UG. 1.2018 z dnia 3 stycznia 2018 r.) w związku z zakończeniem roku kalendarzowego 2020 r. przyznaję Panu/i za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej nagrodę okolicznościową w wysokości…” bez wskazywania konkretnych szczególnych osiągnięć w pracy zawodowej. Wysokość nagrody okolicznościowej dla poszczególnych pracowników ustala każdorazowo wójt.”

Czytam mój wniosek i nie mogę doczytać, w którym akapicie zwracałem się o udostępnienie treści pisma przyznającego pracownikom UG nagrodę. O to, kto ustala wysokość nagrody okolicznościowej dla poszczególnych pracowników też nie prosiłem. W oczy rzuca się natomiast niekompletna odpowiedź pani wójt Danuty Filipowicz na mój wniosek w zakresie wskazania konkretnych szczególnych osiągnięć w pracy zawodowej pracownika Urzędu Gminy Czernichów, za które została przyznana nagroda.

Czyżby pani Wójt nie doczytała?

Wierzyć się nie chce, bo na inne wskazane w tym punkcie zapytania odpowiedziała prawidłowo. Czym więc mogło być spowodowane nieudzielenie odpowiedzi na prosty wniosek? Są dwie główne odpowiedzi. Jedna to taka, że pani Wójt słabo czyta ze zrozumieniem i akurat tego fragmentu nie zrozumiała. Jest też opcja bardziej prawdopodobna, gdzie pani Wójt nie chciała wyjawić tajemniczych szczególnych osiągnięć swoich pracowników i postanowiła udawać przysłowiowego Greka, żeby nie napisać „palić głupa”.  W stwarzaniu pozorów niewiedzy ostatnio obserwuję u pani Filipowicz znaczące postępy.

Niedawno, w pewną wrześniową niedzielę na dużym portalu samorządowym opublikowałem informację o tym, że nie działa informacja o wójcie na stronie Urzędu Gminy Czernichów. Zrobiłem to we właściwy dla siebie sposób zamieniając to w żart ( link ). Trochę mnie zdziwiło, że pani Danuta Filipowicz (tym razem z prywatnego konta) zasugerowała, że ja mam problemy z Internetem, bo wszystko przecież działa. Sęk w tym, że ja wpis opublikowałem około godziny 11, a pani Filipowicz swój komentarz zamieściła około 20:30. W tym czasie na serwerze, gdzie umieszczona jest gminna strona mogło się wydarzyć wiele rzeczy z interwencją urzędowego informatyka włącznie. Pani Danuta na Internetach się podobno zna. Sama to obwieściła na jakiejś sesji Rady Gminy Czernichów, przy okazji dyskusji na temat umowy ze spółką MGM. Skoro się zna, to zapewne wie co oznacza błąd 404? A tu się okazuje, że nie wie. Taka niespodzianka.

Na sesji Rady Gminy Czernichów, gdy radny Marian Dudek poruszył sprawę nagród dla pracowników urzędu, pani Wójt powiedziała, że jej ocena to była 1/3 całej oceny pracownika, że oceniała ona, oceniał kierownik i była brana pod uwagę jeszcze jedna okoliczność, o której nie wiadomo czy można mówić publicznie. Bardzo to ciekawe jest i rozwijające fantazję, bo przypominam, że chodzi o nagrody za rok 2020, a pani Filipowicz objęła fotel wójta we wrześniu 2020 roku. Jakim sposobem oceniała ona pracę pracowników urzędu za cały 2020 rok? Ekstrapolacją? Tymczasem na zakończenie swojego pisma do mnie pani Wójt nieproszona oświadcza, że „Wysokość nagrody okolicznościowej dla poszczególnych pracowników ustala każdorazowo wójt”. To jak to właściwie jest?

Chodzi o rozdysponowanie sporej kwoty pieniędzy na nagrody dla pracowników urzędu. Z moich wyliczeń dokonanych na podstawie udzielonych mi przez panią Wójt informacji wynika, że chodzi o kwotę około 100 tysięcy złotych. Wprawdzie w udostępnionej informacji mamy do czynienia z kwotą 85 750 złotych, ale trzeba pamiętać, że nagrody dla pracowników podlegają opodatkowaniu i „ozusowaniu” co znacznie zwiększa kwotę, którą musiał wydać urząd, aby te nagrody pracownikom wypłacić.

W takiej sytuacji gminnego budżetu nie dziwi fakt, że pani Wójt nie za bardzo chce poruszać ten temat, bo moim zdaniem nagrody dostali ci, co mieli dostać, albo nawet wszyscy. Sprawą zasadności przyznania nagród nikt sobie głowy nie zaprzątał, a tu się nagle okazało, że skoro były jakieś szczególne osiągnięcia, to społeczeństwo chce je poznać.

Chyba, że w Czernichowie władza będzie kupować sobie przychylność poprzez różnego rodzaju benefity, nawet kosztem nierealizowania bieżącej działalności, że o obietnicach wyborczych nie wspomnę.

Marek Czapla

Facebook Comments

Related posts