“W krainie marzeń i pragnień” – wystawa malarstwa Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej, Marioli Ptak i Grzegorza Ptak.

wystawa-malarstwa-galeria-polish-art-design-krakow-25-11-16-plakatW dniach 25-27 listopada odbyła się zbiorowa wystawa malarstwa Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej oraz artystycznego małżeństwa Marioli i Grzegorza Ptak, dla których tłem były obrazy Dariusza Twardocha.

Wernisaż wystawy rozpoczął się 25 listopada o godz. 18 w Krakowie, w artystycznej przystani jaką jest Niebieski Art Hotel przy ul. Flisackiej 3.

Podczas wystawy można było nabyć wszystkie z prezentowanych prac w tym: ceramikę i obrazy olejne Małgorzaty Piątek-Grabczyńskiej, oleje Marioli Ptak, akryle Grzegorza Ptak oraz pastele Dariusza Twardocha z prywatnej kolekcji galerii.

Każdy z artystów gdzie indziej czerpie inspiracje dla swoich prac, ale to co łączy ich dzieła to sugestywność przekazu i przeniesienie odbiorcy do cudownego miejsca które każdy z nas posiada
i pielęgnuje, do krainy marzeń i pragnień – tych dziecięcych, dorosłych czy też pełnych nadziei
i radości.

Wystawa była inauguracją nowej galerii Polish Art&Design, promującej twórczość artystów polskich i tych którzy ukochali sobie nasz kraj – tu żyją i tworzą.

 

O autorach:

Małgorzata Piątek-Grabczyńska

Absolwentka wydziału malarstwa i grafiki Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Stypendystka Ministra Kultury i Sztuki. Swoją przygodę z wystawami zapoczątkowała udziałem w projekcie Malarstwo Młodych w 2001 roku. Inspirują ją rzeczy drobne, niepozorne, zwyczajne, jak kształt czapki, kolor, jakiś deseń, kawałek drewna, które przyodziane w odrobinę wyobraźni stają się początkiem całkiem nowej historii. Ma na koncie kilkanaście wystaw indywidualnych, oraz współpracę z wieloma galeriami w kraju i poza jego granicami.

M.P-G: „Są takie obrazy, które piętnują naszą wyobraźnię, tkwiąc w niej głęboko nie chcą odejść w zapomnienie. Są też takie, które znikają mimochodem, bezpowrotnie kryjąc się
w zakamarkach naszego umysłu. Wiem też, że istnieją gdzieś te jeszcze nieodkryte, złożone z rzeczy drobnych, błahych, poruszających wyobraźnię. Moje malowanie to podróż. A ja? – Zawsze na jej progu, mrużąc oczy otwieram drzwi i brnę dalej w poszukiwaniu nowych światów, pejzaży, skrawków nieba, kolorów.”

Mariola Ptak

Urodziła się w 1977 r. w Tychach. W latach 93 – 97 uczęszczała do Liceum Plastycznego im
J. Pankiewicza w Katowicach. W 1997 roku rozpoczęła naukę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego gdzie w 2002 broni dyplomu z malarstwa (wyróżnienie) w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego. Wzięła udział w szeregu wystaw w Polsce i poza granicami (Wlk. Brytania, Francja, Meksyk, Dania, Szwecja). Prace artystki znajdują się w prywatnych zbiorach min w: Meksyku, USA, Francji, Luksemburgu, Niemczech).

Malarstwo Marioli Ptak dotyka przestrzeni gdzie kobieta gra główną rolę: kobieta – poetka, kobieta współczesności i przeszłości, która przez ułamek sekundy zatrzymała się na obrazie: w tańcu, wśród kwiatów, przy filiżance herbaty, w teatrze. W obrazie zdarza się spotkanie z kobietą i rozmowa bez słów – spotkanie fascynujące, wypełnione zapachami, tanecznymi gestami, listami. Jak gdyby spotkanie z Marie Claude Pietragallą…

“Biały motyl
Leci między goździkami
Czyj duch?” /Issa/

Grzegorz Ptak

Urodził się w 1977 r w Kielcach. W latach 93 – 97 był uczniem kieleckiego Liceum Plastycznego im.
J. Szermentowskiego. W 1997 roku rozpoczyna naukę w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Śląskiego gdzie w 2002 broni dyplomu z malarstwa (wyróżnienie) w pracowni prof. Jerzego Wrońskiego. Poza wieloma wystawami w kraju i za granicą, Grzegorz współpracował także z galeriami w Londynie, Seebach (Francja), Malmo (Szwecja), Farum (Dania) czy Instytutem Polskim w Sztokholmie, a jego prace znajdują się w kolekcjach prywatnych m.in. w USA, Kanadzie, Niemczech, Włoszech.

Grzegorz Ptak uprawia ilustracyjne malarstwo akrylowe, które odzwierciedla inspiracje autora związane ze światem baśni i fantazji. Tematy obrazów zmieniały się na przełomie lat, jednak rdzeń pozostaje wciąż ten sam – charakteryzuje je atmosfera teatralności i tajemnicy. Wynikają one zarówno z inspiracji baśniami słowiańskimi (Spirin), baśniami “północy” (Theodor Kittelsen, John Bauer), magią teatru. Skupieniem i prostotą ujęcia tematu nawiązują do idei Ikony.

 Grzegorz wraz ze swoją żoną Mariolą prowadzi projekt o nazwie TEATR KSIEŻYC.

Facebook Comments

Related posts