Wystawa fotografii Piotra Życieńskiego: Cum tacent, clamant – Milcząc wołają

IMG_4987W Bibliotece Jagiellońskiej otwarta została wystawa zdjęć, na którą wszystkich Państwa w imieniu organizatorów zapraszam. Zdjęcia wykonane zostały na tak zwanej kwaterze „Ł” (Łączce) Cmentarza Powązkowskiego podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez wielu wspaniałych ludzi pod kierownictwem historyka z wrocławskiego IPN prof. Krzysztofa Szwagrzyka. Kwatera „Ł” to jedno z tych miejsc, gdzie komunistyczni mordercy grzebali swoje ofiary w latach 1948 – 1956. Prace ekshumacyjne prowadzone na zlecenie Instytutu Pamięci Narodowej oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa w latach 2012 – 2013 odkryły kości 194 zamordowanych. Wśród zidentyfikowanych znaleźli się najwięksi Polacy, m.in. mjr Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”- Dowódca V Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, mjr Hieronim Dekutowski „Zapora” – żołnierz Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, cichociemny, dowódca oddziałów partyzanckich AK, DSZ i Zrzeszenia WiN, harcerz. Na zaproszenie Dariusza Walusiaka (twórcy wielu filmów dokumentalnych) reprezentującego jednego ze współorganizatorów wystawy – Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego – przybyła z Podhala grupa rekonstrukcji historycznej. Przebrani w mundury przypominali tych, o których mówi ta wystawa, a którzy zostali wymordowani przez komunistycznych oprawców i pochowani skrycie w wielu takich miejscach jak kwatera „Ł”.

Proszę o powiadamianie o wystawie wszystkich znajomych i nieznajomych, ślijcie Państwo maile, rozsyłajcie SMS-y, dzwońcie, by dotrzeć do jak największej ilości Polaków.

Pamiętajmy!

By obejrzeć wystawę trzeba się pospieszyć, ponieważ będzie czynna tylko do 19 lipca.Biblioteka Jagiellońska, pon. – pt. w godzinach 9.00 – 20.00 oraz sobota 9.00 – 15.00 (wejście od ulicy Oleandry).

Elżbieta Serafin

Fotografie Elżbiety Serafin

Facebook Comments

Related posts