Tajemnice starego Podgórza – Mariusz Wollny


Mariusz WollnyDawno, dawno temu, ale nie tak dawno, jakby się wydawało. Między wieeeelką górą – Wzgórzem Lasoty, a wieeeelką wodą – rzeką Wisłą, zbudowano miasto, któremu nadano bardzo wdzięczną nazwę: Podgórze. Kiedy po wielu trudach książę Krak vel Krakus zabił smoka postanowił na górze Wawel zbudować swój nowy zamek i podzamcze, ma się rozumieć, też. Prace szły opornie. I to tak bardzo, że nawet powstało powiedzenie „Nie od razu Kraków zbudowano”.
Książę Krak vel Krakus po zasięgnięciu opinii Rady postanowił przyspieszyć budowę Krakowa poprzez przyłączenie go do Podgórza.

Najpierw przyłączono Kazimierz, potem Stradom itd. A na końcu przyłączono Nową Hutę z centralnym wielkim piecem i centralnym ogrzewaniem. Jeden Zły i drugi Stalin wiedzą, po co to wybudowali. Starzy ludzie mówią, że za karę, bo książę Krak vel Krakus nie chciał za żonę radzieckiej księżniczki o nie-dźwięcznym imieniu Sowchozja. A gdzie jest kopiec Kraka vel Krakusa? Przecież nie na Górze Wawel, tylko na Wzgórzu Lasoty. I to jest najlepszy dowód na to, że Podgórze jest starsze od Krakowa.

Opracował Galik Anominus na podstawie: Wytyczne do prowadzenia polityki historycznej Miasta Podgórze”.

Prawdziwe tajemnice zna Gość Klubu – Pan Mariusz Wollny – Pisarz, który w bardzo porywający sposób opowiada o historii. Umiejętnie łączy wątki historyczne, które są kanwą, z literaturą przygodową i kryminalną. Jest autorem m.in. cyklu powieści „Kacper Ryx”, o krakowskim detektywie z… XVI wieku, rozwiązującym zagadki tajemniczych morderstw i intryg. Jest również autorem przewodnika po Krakowie pt. „Tropem smoka”.

Dowiemy się jak to było z Panem Twardowskim i wywołaniem ducha Barbary Radziwiłłówny, o Krzemionkach, o Kopcu Krakusa oraz o innych ciekawostkach.

Facebook Comments

Related posts