Szlakiem Wołyńskich Krzyży – Ludobójstwo na Wołyniu

Ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce wschodniej dokonane zostało przez Ukraińców z formacji OUN i UPA w 1943 roku.  W 70 rocznicę tych krwawych wydarzeń udostępniamy Wam ten film, żeby pamięć o tej dramatycznej historii nigdy nie zginęła.

Film Szlakiem Wołyńskich Krzyży zdobył III miejsce na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym “POLSKIE OJCZYZNY 2012” 

Ludobójstwo na Wołyniu - Szlakiem wołyńskich krzyżyLudobójstwo na Wołyniu i Podolu dokonane rękami ukraińskich bandytów spod znaku UPA w 1943 roku wciąż domaga się rzetelnej oceny, analizy, potępienia, a może przede wszystkim przykładnego ukarania zwyrodniałych, sadystycznych morderców. 

Przez 68 lat polskim politykom nie udało się nawet ustalić, czy zdarzenia te można nazwać ludobójstwem. Zbrodnie na Polakach pozostają w coraz większym zapomnieniu przez kolejne ekipy, które w imię „dobrych stosunków” wolą te bolesne sprawy przemilczeć. Przez te wszystkie lata tematyka zbrodni na Polakach na Kresach była wypychana poza nawias i systemowo zamilczana. Tymczasem sprawa tego ludobójstwa domaga się  uwagi przede wszystkim od zwykłego człowieka, żeby prawda o tych wydarzeniach przechodziła na kolejne pokolenia Polaków. W związku z tym, że czuliśmy wszyscy potrzebę przekazania tej historii dalej powstał ten właśnie film. 

Wydarzenia w Hucie Stepańskiej

17 lipca 1943 roku miała miejsce kulminacja obrony polskiego miasteczka Huta Stepańska przed atakiem Ukraińców spod znaku OUN i UPA. Obrona Huty zakończyła się ucieczką Polaków do większych ośrodków. W drodze z rąk ukraińskich morderców zginęło wielu rodaków, ale jednocześnie wielu udało się ocalić.

17 lipca 2011 roku byliśmy w Hucie Stepańskiej aby przede wszystkim upamiętnić te wydarzenia. Rodziny pomordowanych, ocaleni z banderowskiej pożogi odwiedzili swoje rodzinne strony, a także zapalili znicze na grobach. Niektórzy opowiedzieli swoją historię. Z relacji tych świadków można dowiedzieć się wiele o dramatycznych losach mieszkańców Huty Stepańskiej, jak również sąsiednich miejscowości. Na chwilę odsłoni się zasłona milczenia, którą od lat na ludobójstwo na Wołyniu i Kresach spuszczają politycy, gazety, telewizje. Przemówią ci, którzy przeżyli.

 

W filmie wystąpili:

Wiktor Bachno
Jan Domański
Romuald Drohomirecki
Bogdan Gajewski
o. Wołodimir Wasylowicz Hałucha
Janusz Horoszkiewicz
Stanisława Ignaczak – Guzowska
Józef Janicki
o. Aleksander Kokora
x. Witold Józef Kowalów
Wiktor Piotrowicz Krot
Andrzej Krzysztof Kunert
x. Władysław Łukasiewicz
Grzegorz Naumowicz
Eugeniusz Przybyszewski
o. Stepan Szomonko
Alicja Szymańska
x. bp Marcjan Trofimiak
Wiktor Włodarczyk

Czytała Alicja Kondraciuk
Zdjęcia Marek Czapla
Muzyka bankmuzyki.com.pl
Montaż Marek Czapla
Tłumaczenia Walentyna Tyrłycz

Wykorzystano materiały archiwalne
ze zbiorów prywatnych
Grzegorza Naumowicza
Anny Smolińskiej
Piotra Dachowskiego
a także ze strony www.wołyn.ovh.org
oraz fotografie
Andrzeja Bukowskiego
Stanisława Rutkowskiego

Wiersz Haliny Ewy Olszewskiej
ZNAKI KRESOWEGO MIASTA
recytowała Alicja Kondraciuk

 

Fragment listu do autora filmu Marka Czapli:

Ciągle spoglądam, w internecie na Wołyńską Drogę Krzyżami Znaczoną, która między innymi, dzięki Panu może być publicznie przedstawiana i odczuwam WDZIĘCZNOŚĆ do tych wszystkich którzy się do tego przyczynili. Uważam. że jest to dobra droga dla zachowania pamięci o tamtych tragicznych losach Polskiego Narodu na Ziemi Wołyńskiej. Tym bardziej, że żadna dotychczasowa Władza Powojennej Polski nie zechciała o tym Tragicznym Ludobójstwie na Polakach zabrać głosu. Publikowanie wspomnień, cudem ocalałych i żyjących jeszcze ofiar tamtych zbrodni, jest naszym patriotycznym obowiązkiem.

Romuald Drohomirecki

 

Napisali o filmie: 

“„Szlakiem Wołyńskich Krzyży” zrealizowany przez Marka Czaplę ( TV internetowa Program 7) – ukazuje szerokie spektrum prawdy o wołyńskim tragizmie Narodu Polskiego. Autor zajmujący się od wielu lat dokumentacją ukraińskiego mordu na Polakach dokonanego prze ukraińskich nacjonalistów, ukazuje rzetelny obraz tamtego czasu, zapisany we wspomnieniach żywych świadków historii. Z pełną pasją filmowego historyka-dokumentalisty odsłania przed widzem
nieznane i poruszające fakty opowiedziane przez świadków wydarzeń. Film „Szlakiem Wołyńskich Krzyży” jest nie tylko dynamicznie zrealizowanym dokumentem, ale nade wszystko filmem który
spełnia wszelkie walory filmu edukacyjnego z bogatą wszechstronna narracją, ukazującą nieznane fakty, ale także konkretne miejsca męczeństwa Polaków. Poznajemy w nim także dzisiejszą Ukrainę, stosunek do Polaków ludności tam zamieszkałej. Autor filmu oprowadza nas po dzisiejszym Wołyniu i Podolu ukazując barwną mozaikę życia na tle wciąż żyjącej tam pamięci o Polsce.

Szczególną okazją dla powstania filmu stały się pielgrzymki Polaków dla upamiętnienia tych tragicznych miejsc. Polacy stawiają w tych miejscach Krzyże. Fotografia krzyży zarejestrowana przez Maka Czaplę podczas wielu wołyńskich uroczystości tworzy szczególny obraz przybliżający
Polakom własne dzieje. Dostarcza też historykom i badaczom wiedzy niezbędnej dla wciąż jeszcze nieodkrytych miejsc kaźni Polaków. Film uczy nie tylko zdrowego patriotyzmu, ale także spojrzenia pogłębionego przez ukazanie realistycznej historii, bez retuszów charakterystycznych dla dzisiejszej historiografii.

Za swoje liczne walory poznawcze film Marka Czapli „Wołyńska Historia opowiedziana Krzyżami” zdobył II nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów i Multimediów w Niepokalanowie w 2011 r. 

Film „Szlakiem Wołyńskich Krzyży” jest kontynuacją wołyńskiej historii Polaków”

Stanisław Papież
Poseł na Sejm IV i V kadencji

 

Strona filmu na facebook’u : https://www.facebook.com/SzlakiemWolynskichKrzyzy

Film trwa 96 minut.

II część filmu “Szlakiem Wołyńskich Krzyży”

Facebook Comments

Related posts