Związkowcy z Norwegii z wizytą w misteczku namiotowym Solidarności pod Sejmem


[adrotate group=”9″]

Delegacja związków zawodowych towarzysząca wizycie króla Norwegii w Polsce z wizytą w miasteczku namiotowym Solidarności pod Sejmem. Wizyta zbiegła się z kulminacją protestu przeciw podniesieniu wieku emerytalnego do 67 lat. Warszawa,  10 maja 2012.

* * *

Piotr Duda

Są z nami przedstawiciele największych związków zawodowych w Norwegii. Przybyli tutaj z delegacją króla Norwegii. Od godziny 10 dzisiaj toczyliśmy debatę na temat dialogu społecznego z nimi wspólnie współpracujemy. Chciałbym przywitać pana przewodniczącego związku zawodowego LO Roara Flathen a także przewodniczącego Andersa Folkestadema przewodniczącego związku zawodowego Unia. Chciałbym żeby kilka słów do nas powiedzieli. To co mówiłem wiele pozytywnych rzeczy dowiedziałem się na tym panelu dyskusyjnym. Jak długo prowadzili dialog z rządem odnośnie reformy emerytalnej, że u niech po reformie wiek kobiet i mężczyzn jest 62 lata, ale co najważniejsze jest ta dobrowolność, że mogą pracować dłużej. Rząd norweski stwarza im ku temu warunki. To jest to o co nam chodzi.

 Przewodniczący związku zawodowego LO w Norwegii Roara Flathen

Dziękuję, że mogłem przybyć tutaj by w imieniu norweskiej konfederacji LO powiedzieć kilka słów do koleżanek i kolegów. Walczycie o bardzo ważną sprawę. System emerytalny, emerytury w Polsce to jest bardzo ważna sprawa. I to jest nasze wspólne solidarnościowe wsparcie, które chcemy wam udzielić. Nasz system emerytalny w Norwegii jest wynikiem faktu, że mieliśmy dialog z rządem norweskim. I w tej walce o emerytury w Polsce macie nasze solidarnościowe wsparcie jak również wsparcie kolegów z Europejskiej Konfederacji Związków Zawodowych

 Przewodniczący związku zawodowego Unia Anders Folkestadem

Drodzy związkowi koledzy i koleżanki jesteście silni. Wiem o tym. Chcemy wam udzielić wsparcia w waszej walce. Warunki na jakich się przechodzi na emeryturę rzeczą niezbędną, bardzo ważną, to jest bardzo ważne zagadnienie dla ludzi pracy, dla wszystkich ludzi. Podczas naszej dzisiejszej konferencji apelowaliśmy do tych, którzy rządzą do polskich włodarzy o to ażeby był respektowany dialog i żeby uwzględniono nasze opinie w tym problemie o który walczymy. Po waszej stronie wasze żądania są słuszne. Jesteśmy po waszej stornie, wspieramy was. Powodzenia.

 Piotr Duda

Dziękuję bardzo przewodniczącym. Przekażcie królowi Norwegii, że w Polsce dialog odbywa się tak. Na ulicach. Tu jest prawdziwy dialog a tam jest tylko monolog. Tam w parlamencie. Także przekażcie to królowi Norwegii. Bo nasz król, prezydent Komorowski chce tą ustawę podpisać i nie chce z nami rozmawiać. Serdecznie wam dziękuję. Miłego pobytu w Polsce i do zobaczenia.

Facebook Comments

Related posts