Debata na temat wieku emerytalnego – prof. Józefina Hrynkiewicz


[adrotate group=”9″]

Prof. Józefina Hrynkiewicz podczas debaty na temat wieku emerytalnego zorganizowanej przez  NSZZ “Solidarność” w namiocie pod Sejmem. 10 maja 2012.

* * *

Proszę państwa nie chciałabym tutaj w tej atmosferze jednak pewnego wiecu i podniecenia rozmawiać o sprawach bardzo szczegółowych i technicznych. Przejdę zatem do rzeczy oczywistej. Nie łudźmy się, że to jest, że ta ustawa dotyczy podniesienia wieku emerytalnego. Każdy kto będzie chory, nie będzie miał pracy nie będzie pracował. To po prostu jest krótko mówiąc tak zwana ściema. Nie są to sprawy też demografii. Gdyby rząd bardzo dbał o sytuację demograficzną, to od dawna wdrażałby politykę społeczną, politykę rodzinną, która nie wypchnęłaby całego drugiego pokolenia wyżu demograficznego za granicę.

W Polsce dzisiaj jest ponad 2 miliony osób bezrobotnych. W Polsce mamy także bardzo dużą grupę osób, która po prostu nie pracuje i pracuje z niczego. Istotą tego co dzisiaj rząd przedstawia są emerytury kapitałowe, które wchodzą w roku 2016 w całości. One miały tak naprawdę wejść już od roku 2009 wtedy, kiedy rząd wprowadził artykuł numer 183 do ustawy o emeryturach i rentach z funduszu ubezpieczeń społecznych. Ale my nie mamy tutaj głowy ani możliwości rozważania tych artykułów wobec tego ja powiem w największym skrócie w jakim da się to państwu przedstawić.

Otóż ktoś, kto w 2008 roku otrzymał emeryturę w wysokości 1600 zł, to w roku 2014 kiedy w całości wejdzie formuła wyliczania emerytury jako emerytury kapitałowej otrzyma przy tym samym stażu pracy, przy tych samych zarobkach, otrzyma 800 zł. I to jest istota zmiany. I o tym powinniśmy rozmawiać. Pani profesor Ancyparowicz mówiła tutaj trochę o tym skąd to się wzięło. To właśnie wzięło się z konsekwentnego likwidowania systemu zabezpieczenia społecznego i zamiany tego systemu zabezpieczenia społecznego na system kapitałowy. System kapitałowy nie ma zastosowania do systemu zabezpieczenia społecznego. Nigdzie tego się nie stosowało przez ponad dwa wieki, kiedy funkcjonują różnego rodzaju ubezpieczenia a w systemie ubezpieczeniowym górniczym jeszcze dłużej. System ubezpieczenia społecznego musi być oparty na zasadzie solidarności. A nie na zasadzie kapitałowej. Wmówiono Polakom, że najlepszy jest system kapitałowy, bo każdy sam nazbiera dla siebie.

Facebook Comments

Related posts