Blokada Sejmu – Protest NSZZ Solidarność przeciw podniesieniu wieku emerytalnego


[adrotate group=”9″]

Protest NSZZ Solidarność przeciw podniesieniu wieku emerytalnego.  Warszawa, 10-11 maja 2012.

Podczas protestu związkowcy zablokowali wszystkie wyjścia z Sejmu. Parlamentarzyści, którzy głosowali za przyjęciem ustawy o podniesieniu wieku emerytalnego musieli pozostać w budynku parlamentu. W piątek, 11 maja, około godziny 19 zakończono protest.

* * *

Piotr Duda

W imieniu Solidarności reprezentowałem nas na spotkaniu z delegacją norweską. Są także przewodniczący największych związków zawodowych, którzy wpisali nas w delegacje króla Norwegii na dzisiejsze spotkanie. Mówiłem o tej naszej ciemnej stornie dialogu społecznego, o emeryturach. Specjalnie ich pociągnąłem za język. Mówili jak u nich w Norwegii wyglądał dialog dotyczący emerytur. Też są po zmianie. Tam emerytura dla kobiet i mężczyzn jest na poziomie 62 lat, jest to dobrowolność, a oni stwarzają warunki ku temu żeby Norwedzy mogli dłużej pracować. To jest to o co nam w Polsce chodzi. Ale ten dialog na temat emerytur trwał kilka lat, a nie kilkanaście dni.

Jarosław Kaczyński

To żeby się tutaj ustawić pod Sejmem i zrobić to na co Sejm czy obecna większość sejmowa nie pozwoliła, to pomysł naprawdę bardzo dobry. I bardzo dobry pomysł to jest to żeby powiedzieć wyraźnie, nawet nie członkom związków bo oni pewnie to wiedzą, tylko żeby powiedzieć społeczeństwu, że jest alternatywa. Bo taka metoda, która jest stosowana tutaj od 22 lat, od początku 1990 roku, czasów nawet końca 1989 jak zaczęto dyskutować reformę Balcerowicza, otóż ta metoda sprowadzała się do tego, że się mówiło społeczeństwu, że nie ma alternatywy, że po prostu musi być tak i każda inna możliwość faktycznie nie istnieje, jest bzdurą albo po prostu czymś fizycznie niewykonalnym. Otóż to jest wielka nieprawda. Musimy pamiętać, że jest alternatywa. Że nie jest tak, że pewien program, który tutaj został uruchomiony 22 lata temu i który z pewnymi krótkimi przerwami do dziś dnia funkcjonuje to jest jedyny program dla naszego kraju. Że nie ma innych i że co lepiej nie ma lepszych. Są inne i są lepsze, takie które by mogły dać Polsce szybsze tempo rozwoju, mniejsze koszty społeczne i można powiedzieć więcej społecznego szczęścia.

 Piotr Duda

Arytmetyką polityczną można zrobić wszystko. Nawet przegłosować i podjąć uchwałę, którą w Sejmie przy okazji ustawy emerytalnej, że mamy autostrady na Euro, a my wiemy, że i tak ich nie ma, że Ziemia jest płaska a my wiemy, że jest okrągła. Na przedostatniej Komisji Krajowej padła propozycja abyśmy w tym temacie zrobili debatę, konferencję. Żebyśmy skorzystali, poprosili ekspertów, którzy dzisiaj zaszczycili nas swoją obecnością. Abyśmy podyskutowali na temat projektu naszego stanowiska. Może my się faktycznie mylimy? Może storna rządowa ma rację? Stąd dzisiaj są eksperci, którzy będą chcieli przedstawić nam ich wnioski, ich propozycje dotyczące wieku emerytalnego w Polsce i w ogóle reformy, bo nie nazywajmy tego co Rząd proponuje reformą tylko suchą ustawą.

Facebook Comments

Related posts