Wywiad z Sylwią Chmiel

Z pisarką Sylwią Chmiel rozmawia Marek Czapla.

 

M.C.  Pani Sylwio. Do tej pory była Pani znana z książek dla dzieci. Proszę przypomnieć ich tytuły.

 S.Ch. Pierwsza z nich to bajka logopedyczna „Miś Gabryś i przyjaciele”, druga to „Rymowanki Cezarego”. Obie książki zostały opublikowane na łamach wydawnictwa HARMONIA.

 M.C.  Trudniej się pisze dla dorosłych czy dla dzieci?

 S.Ch. Zdecydowanie dla dorosłych. Proszę pamiętać, że póki co jestem zupełnie nieznanym autorem, potrzeba dużo czasu i dobrej reklamy, by czytelnicy mogli poznać Sylwię Chmiel, jej sposób pisania, tematykę książek, sposób narracji…

 M.C.  Pani najnowsza książka została wydana jako ebook. Dlaczego ebook, a nie papier?

 S.Ch. Odpowiedź jest bardzo prosta. Wysłałam teksty do wydawnictwa Nowy Świat. Po kilku dniach skontaktował się ze mną znany i szanowany polski poeta, eseista Pan Maciej Cisło proponując e – wydanie „Tygodnia z życia kobiety”. Zgodziłam się praktycznie bez wahania. Wyznaję zasadę: lepszy e book w dobrym, poważanym wydawnictwie, niż książka papierowa wydana przez firmę „Kogucik”.

 M.C. O czym jest Pani najnowsza książka, a właściwie ebook?

 S.Ch. Główna bohaterka „Tygodnia z życia kobiety” występuje pod dwoma postaciami:

Partycja – młoda, studentka historii ucząca w Gimnazjum dla dorosłych; Anna – dziewczyna z średniowiecza, ścigana przez złowrogą Marię i jej oddziały. Czytelnik nie wie do końca gdzie kończy się prawda i zaczyna fikcja, które z przedstawionych postaci są realne, a które są tworami wyobraźni. Świat ludzi, duchów, aniołów i demonów wiąże się ze sobą nierozerwalnie. Śledząc losy głównej bohaterki zastanawiamy się, kim tak naprawdę jesteśmy i dokąd zdążamy. Można powiedzieć, że „Tydzień z życia kobiety” jest książką odrobinę filozoficzną, chociaż napisaną w bardzo humorystyczny, leki sposób. Chcę aby czytelnik odpoczął, odprężył się, wyciszył i znalazł radość w lekturze. Życie wcale nie jest takie złe, jeżeli spojrzymy na nie pod odpowiednim kątem i przestaniemy wciąż użalać się nad sobą i „pieścić” nasze troski. Trzeba iść do przodu. Po każdej nocy wstaje przecież nowy dzień.

 M.C. Kim był Gabriel?

 S.Ch. Nie mogę wam zdradzić kim był Gabriel, ale uwierzcie mi, to bardzo ciekawa postać! Jak pisała jedna z moich recenzentek: „Myślałam, że “Tydzień z życia kobiety” będzie w stylu Izabeli Sowy, czy też Moniki Szwaji i te Pandemonium na końcu trochę mnie zaskoczyło ( ale było to bardzo pozytywne zaskoczenie)”

Chcecie poznać Gabriela? Musicie przeczytać książkę…!

 M.C. Pani ebook bierze udział w konkursie „Ebook Roku”…

 S.Ch. Tak, „Tydzień z życia kobiety” został nominowany do tytułu „Ebook 2011 Roku”. Konkuruję jednak z tak wyśmienitymi autorami, że wątpię czy uda mi się dostać do drugiej tury… Wszystko w rękach internautów, liczę na was!

 M.C. Dziękuję.

Możecie oddawać głosy na “Ebook 2011 Roku” na stronie: http://ebookroku.pl/tydzien-z-zycia-kobiety-sylwia-chmiel/

 

 

Sylwia Henryka Chmiel, urodzona 29 lipca 1975 roku w Siemianowicach Śląskich. W 2000 roku ukończyła historię na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego. Dwa lata później kontynuowała naukę na Wydziale Etnografii i Antropologii Kulturowej UJ w Krakowie. W 2007 ukończyła studia podyplomowe z zakresu logopedii z gllottodydaktyką i terapią pedagogiczną. Autorka książek: „Miś Gabryś i przyjaciele”, Gdańsk 2010 oraz „Rymowanek Cezarego. Wierszy z ćwiczeniami kształcącymi sprawność artykulatorów”, Gdańsk 2011. Jej dotychczasowe publikacje ukazywały się nakładem Wydawnictwa HARMONIA. W 2011 wydała ebook  “Tydzień z życia kobiety”  w wydawnictwie Nowy Świat.

Facebook Comments

Related posts