Spotkali się internowani w stanie wojennym

[adrotate group=”9″]

W sobotę 28 stycznia 2012 roku, w Nowym Wiśniczu odbyło się piąte spotkanie internowanych w Stanie Wojennym z okręgu małopolskiego NSZZ Solidarność. O godzinie 14 w kościele parafialnym odbyła się uroczysta msza święta w intencji ojczyzny oraz internowanych w wiśnickim więzieniu.

Po mszy uczestnicy spotkania udali się pod  Pomnik Pamięci aby złożyć kwiaty.
Na zaproszenie Dyrektora Zakładu Karnego część uczestników odbyła wycieczkę do tutejszego więzienia, gdzie zwiedzali cele, w których dawniej byli przetrzymywani internowani, spacernik, a także odwiedzili więzienną kaplicę. Dyrektor więzienia pan  mjr mgr inż. Włodzimierz Więckowski  opowiadał historię zabytkowych zabudowań.

Na Zamku wygłoszono okolicznościowe przemówienia i wykłady.
W obronie więźnia politycznego Adama Słomki, który za swoje wystąpienie w warszawskim sądzie podczas procesu autorów stanu wojennego został skazany na 14 dni aresztu wystąpił Krzysztof Bzdyl.
Spotkanie zakończył występ recytatorski znanej krakowskiej artystki Alicji Kondraciuk.

13 grudnia 1981 roku władze komunistyczne wprowadziły Stan Wojenny na terenie całego kraju. Już wieczorem 12 grudnia zaczęły się pierwsze aresztowania. Zatrzymywano wcześniej wytypowane przez Służbę Bezpieczeństwa osoby, które były związane z działalnością opozycyjną wobec komunistycznej władzy. Osoby te były więzione bez wyroków sądów. Większość internowanych z Małopolski przetrzymywano właśnie w więzieniu w Nowym Wiśniczu.

Facebook Comments

Related posts