Szlakiem Wołyńskich Krzyży

 

Film Szlakiem Wołyńskich Krzyży zdobył III miejsce na Polonijnym Festiwalu Multimedialnym “POLSKIE OJCZYZNY 2012” 

Ludobójstwo na Wołyniu i Podolu dokonane rękami ukraińskich bandytów spod znaku UPA w 1943 roku wciąż domaga się rzetelnej oceny, analizy, potępienia, a może przede wszystkim przykładnego ukarania zwyrodniałych, sadystycznych morderców. 

Przez 68 lat nikt nie został za to ukarany. Przez 68 lat polskim politykom nie udało się nawet ustalić, czy zdarzenia te można nazwać ludobójstwem. Przez 68 lat zbrodnie na Polakach pozostają w coraz większym zapomnieniu przez kolejne ekipy, które w imię „dobrych stosunków” wolą te bolesne sprawy przemilczeć. Przez te wszystkie lata tematyka zbrodni na Polakach na Kresach była wypychana poza nawias i systemowo zamilczana.

17 lipca 1943 roku miała miejsce kulminacja obrony polskiego miasteczka Huta Stepańska zakończona ucieczką Polaków do większych ośrodków. W drodze z rąk ukraińskich morderców zginęło wielu rodaków. Wielu jednak ocalało. 17 lipca 2011 roku byliśmy w Hucie Stepańskiej aby upamiętnić te wydarzenia. Rodziny pomordowanych, ocaleni z banderowskiej pożogi odwiedzili swoje rodzinne strony, zapalili znicze na grobach. Niektórzy opowiedzieli swoją historię. Z relacji tych świadków można dowiedzieć się wiele o tragicznych, dramatycznych losach mieszkańców tych terenów. Na chwilę odsłoni się zasłona milczenia, którą od lat na kresowe ludobójstwo spuszczają politycy, gazety, telewizje. Przemówią ci, którzy przeżyli.

W filmie wystąpili:

Wiktor Bachno
Jan Domański
Romuald Drohomirecki
Bogdan Gajewski
o. Wołodimir Wasylowicz Hałucha
Janusz Horoszkiewicz
Stanisława Ignaczak – Guzowska
Józef Janicki
o. Aleksander Kokora
x. Witold Józef Kowalów
Wiktor Piotrowicz Krot
Andrzej Krzysztof Kunert
x. Władysław Łukasiewicz
Grzegorz Naumowicz
Eugeniusz Przybyszewski
o. Stepan Szomonko
Alicja Szymańska
x. bp Marcjan Trofimiak
Wiktor Włodarczyk

Czytała Alicja Kondraciuk
Zdjęcia Marek Czapla
Muzyka bankmuzyki.com.pl
Montaż Marek Czapla
Tłumaczenia Walentyna Tyrłycz

Wykorzystano materiały archiwalne
ze zbiorów prywatnych
Grzegorza Naumowicza
Anny Smolińskiej
Piotra Dachowskiego
a także ze strony www.wołyn.ovh.org
oraz fotografie
Andrzeja Bukowskiego
Stanisława Rutkowskiego

Wiersz Haliny Ewy Olszewskiej
ZNAKI KRESOWEGO MIASTA
recytowała Alicja Kondraciuk

Fragment listu do autora filmu Marka Czapli: „Ciągle spoglądam, w internecie na Wołyńską Drogę Krzyżami Znaczoną, która między innymi, dzięki Panu może być publicznie przedstawiana i odczuwam WDZIĘCZNOŚĆ do tych wszystkich którzy się do tego przyczynili. Uważam. że jest to dobra droga dla zachowania pamięci o tamtych tragicznych losach Polskiego Narodu na Ziemi Wołyńskiej. Tym bardziej, że żadna dotychczasowa Władza Powojennej Polski nie zechciała o tym Tragicznym Ludobójstwie na Polakach zabrać głosu. Publikowanie wspomnień, cudem ocalałych i żyjących jeszcze ofiar tamtych zbrodni, jest naszym patriotycznym obowiązkiem.

Romuald Drohomirecki

 

 

Strona filmu na facebook’u : https://www.facebook.com/SzlakiemWolynskichKrzyzy

Facebook Comments

Related posts